These strawberry bonbons are a version of our pure chocolate sugared almonds, but with strawberry flavour and made with white chocolate.
The ingredients of strawberry chocolate bonbons are: White Chocolate Coating 72%: (Sugar, Cocoa Butter, Milk Powder, Emulsifier: Soy Lecithin and flavouring.), Roasted Almond 22%, sugar, colourings (E129 and vegetable oil), strawberry flavouring, strawberry base (sweeteners: sorbitol, maltitol, maltodextrin, strawberry powder (maltodextrin, strawberries, acidifier: citric acid), vegetable fibre (inulin), acidifier: citric acid, thickener: carboxymethylcellulose, chewing gum, guar gum, strawberry seeds, colourings: anthocyanin, annatto, emulsifier: E472b, E477, glucose syrup, flavouring, soy protein, soy flour and sweetener: sucralose. Store in a cool, dry place
| Nutritional information Average values/100 g | |
| Energy value: | 2316 kJ/556 kcal |
| Fat: | 35 g |
| of which saturates: | 14.7 g |
| Carbohydrates: | 49 g |
| of which sugars: | 48.6 g |
| Dietary fibre: | 1 g |
| Protein: | 9.7 g |
| Salt: | 0.2 g |







