Our candied egg yolk pasties are made in several steps. First prepare the marzipan with our classic recipe and, once stretched, cut the shape with a mold and put some candied egg yolk on top. They are closed one by one by hand and finally baked briefly.
Ingredients: Marzipan 50%: (Sugar, ALMOND, sorbitol, preservative E-200), EGG yolk, glucose syrup, potato starch, sunflower oil, WHEAT flour, preservative (E-200) and coloring agents: E102 and E-110. May contain traces of MILK, SOY, EGG and TREE NUTS.
| Info. nutritional Average values/100g | |
| Energy value: | 1785kJ/426kcal |
| Fat: | 19,5 g |
| of which saturated: | 2,6 g |
| Carbohydrates: | 54 g |
| of which sugars: | 47 g |
| Dietary fiber: | 2,2 g |
| Protein: | 9,5 g |
| Salt: | 0,06 g |










Teresa (verified owner) –
Exquisitas
Teresa Madruga (verified owner) –
Javier Sanchez Antonijuan (verified owner) –
Sabor a huevo demasiado fuerte
Nathalie ROCHETTE (verified owner) –
Muy bueno