Buying artisanal coconut nougat has been a novelty in recent years that has been gaining followers. Especially among the younger crowd. This artisanal nougat is characterized by a smooth and pleasant coconut flavor.
Made with the traditional recipe, it is crafted with premium raw materials and is an exclusive sweet that completes our range of nougats manufactured in our Jijona workshop.
Our coconut nougat keeps perfectly in a cool, dry place and remains fluffy for a long time.
Ingredients: Coconut (46%), sugar, glucose-fructose syrup, water, and preservative E-200. May contain traces of other nuts, sesame, milk, soy, and peanuts. Store in a cool, dry place. Gluten-free product.
| Nutritional info. Average values/100g | |
| Energy value: | 2096 kJ/503 kcal |
| Fat: | 30 g |
| of which saturates: | 26 g |
| Carbohydrates: | 52 g |
| of which sugars: | 50 g |
| Dietary fiber: | 6.6 g |
| Proteins: | 3.6 g |
| Salt: | 0.04 g |








Reviews
There are no reviews yet.