We keep the exact formula for our almond peladillas locked away in a drawer. As always, for both our pine nuts and our peladillas, we strive to follow our original recipe, always using the same timings and precise proportions.
Always seeking the best result, our sugar-coated Marcona almond peladillas that you can buy offer an experience when you bite into them, achieving a perfect balance between crunchiness and roasted almond flavour.
The peladillas you are going to buy are the classic sugar-coated almonds.
All the peladillas you can buy in our shop are made with Spanish almonds and coated with quality sugar, no glucose.
Ingredients: Sugar, roasted almond (40%), corn starch, cinnamon and stabilisers (E-414, E-553b, E-903 and E-905). Store in a cool, dry place
| Nutritional info. Average values/100g | |
| Energy value: | 2075kJ/496kcal |
| Fat: | 22.7 g |
| of which saturates: | 1.8 g |
| Carbohydrate: | 62.1 g |
| of which sugars: | 62.1 g |
| Fibre: | 4.3 g |
| Protein: | 8.8 g |
| Salt: | 0.0 g |
Gluten-free product / Gluten free.









Reviews
There are no reviews yet.