We keep the exact formula for our almond peladillas in a locked drawer. We have always tried to follow our original recipe for both our pine nuts and our peladillas, always using the same times and the right proportions.
Always looking for the best result, our sugar coated Marcona almond peladillas that you can buy offer a biting experience, achieving a perfect balance between hardness and toasted almond flavor.
The peladillas you are going to buy are the classic sugar coated almonds.
All the peladillas that you can buy in our store are made with national almonds and are covered with good quality sugar, no glucose.
Ingredients: Sugar, toasted almonds (40%), corn starch, cinnamon and stabilizers (E-414, E-553b, E-903 and E-905). Store in a cool, dry place
| Info. nutritional Average values/100g | |
| Energy value: | 2075kJ/496kcal |
| Fat: | 22,7 g |
| of which saturated: | 1,8 g |
| Carbohydrates: | 62,1 g |
| of which sugars: | 62,1 g |
| Dietary fiber: | 4,3 g |
| Protein: | 8,8 g |
| Salt: | 0,0 g |
Gluten free product.









Vicen (verified owner) –
NICOLÁS M. (verified owner) –
Nathalie ROCHETTE (verified owner) –
Llegaron rotos
M José (verified owner) –