Each of these nougat portions is wrapped in a box featuring an image of a baby carried by a stork. Each box contains a vacuum-sealed artisan Soft Almond Nougat (Jijona) portion. Supreme Quality Nougat.
Made 100% in Jijona, these nougat portions can be ordered in large quantities for christenings or baby showers.
Ingredients: Roasted almond (70%), honey (17%), sugar and egg white. May contain traces of other tree nuts and sesame.
| Nutritional info. Average values/100g | |
| Energy value: | 2349kJ/565kcal |
| Fat: | 38 g |
| of which saturates: | 2.9 g |
| Carbohydrate: | 33 g |
| of which sugars: | 32 g |
| Fibre: | 7.2 g |
| Protein: | 19 g |
| Salt: | 0.04 g |
Gluten-free product / Gluten free.






Reviews
There are no reviews yet.