Buying almond cream nougat with sweeteners, with no added sugars is very easy.
Our artisan nougat without sugar is made based on the traditional formula of 1854 following the same manufacturing process as the Jijona and Alicante nougat that you can buy but using sweeteners instead of sugar or honey.
This nougat with no added sugars, with sweeteners, is suitable for people with diabetes since maltitol and sorbitol are used.
Ingredients: Toasted almond (66%), sweeteners (maltitol syrup, sorbitol, acesulfame K) and egg albumin. May contain traces of other nuts and/or sesame.
Store in a cool, dry place. Gluten free product.
| Info. nutritional Average values/100g | |
| Energy value: | 2080 kJ / 502 kcal |
| Fat: | 36 g |
| of which saturated: | 2,7 g |
| Carbohydrates: | 36 g |
| of which sugars: | 3,2 g |
| Dietary fiber: | 6,8 g |
| Protein: | 18 g |
| Salt: | 0,04 g |









Miriam Pérez Fillol (verified owner) –
María Consolación García Casal (verified owner) –
Esta estupendo…mira que tengo probado otros y nunca los daba acabado…pero este es riquisimo
Ana G. (verified owner) –
Muy rico
SEÑOR SALVADOR (verified owner) –
Más o menos igual que el otro
Ana G. (verified owner) –
Ane miren Orbea Aizpitarte (verified owner) –
Ana Cinta González Aranda (verified owner) –