In Jijona it is popularly known as Turrón de terronico, although it is a Guirlache nougat with sesame seeds.
We make it with our own recipe that we have improved by adding more almonds and more honey than sugar. This way we make a caramel with a lower melting point that melts in the mouth as well as crunchy.
We want to emphasize that it is not an excessively sweet nougat, so if you don’t notice, you will finish the whole bar in the blink of an eye.
You can also buy this nougat in bulk from the contact form.
Ingredients: Toasted almonds (65%), honey, sugar, sesame and wafers (potato starch and sunflower oil). May contain traces of other nuts, sesame, milk, soy and peanut. Store in a cool, dry place. Gluten free product.
| Info. nutritional Average values/100g | |
| Energy value: | 2296 kJ / 552 kcal |
| Fat: | 38 g |
| of which saturated: | 3 g |
| Carbohydrates: | 36 g |
| of which sugars: | 36 g |
| Dietary fiber: | 7 g |
| Protein: | 13 g |
| Salt: | 0,01 g |











Carlos G. (verified owner) –
Concha López Domingo (verified owner) –
El turrón de guirlache es, en mi opinión, insuperable. Envío correcto y rápido
Robert Demolis (verified owner) –
no soy capaz escribir comentarios en español pero todos están buenisimos, deliciosos y comprará de neuvo el proximo año o este año aún.(perdon por el español)
Arturo Doallo (verified owner) –
Anónimo (verified owner) –
pensé que me gustaría menos, pero no es nada empalagoso. Está muy bueno
IRAL (verified owner) –
En su justa medida de azúcar y sésamo, con mucha almendra. Es un vicio.
Jesús Baelo Quiroga (verified owner) –