Buying hard almond nougat with sweeteners, with no added sugars is very easy.
The hard nougat without sugar that you can buy in our online store is made following the traditional formula of 1854 under the same manufacturing process as the nougat from Alicante and the artisan nougat from Jijona that you can buy but using sweeteners instead of sugar or honey.
This crunchy nougat with no added sugar contains sweeteners and is suitable for people with diabetes since maltitol and sorbitol are used.
Supreme Quality Nougat.
| Info. nutritional Average values/100g | |
| Valor energético: | 2070 kJ / 500 kcal |
| Grasas: | 36 g |
| de las cuales saturadas: | 2,7 g |
| Hidratos de carbono: | 36 g |
| de los cuales azúcares: | 3,2 g |
| Fibra alimentaria: | 6,8 g |
| Proteínas: | 18 g |
| Sal: | 0,04 g |









Reviews
There are no reviews yet.