These lime lemon chocolates are chocolate dragées with lemon flavor.
Ingredients of our lemon chocolate bonbons are: White Chocolate Coating 72%: (Sugar, Cocoa Butter, Milk powder, Emulsifier: Soya lecithin and flavoring.), Almond 22%, sugar, citric acid, lemon flavoring and coloring (E102 (may have negative effects on children’s activity and attention), E133 and vegetable oil). May contain traces of peanut, egg, sesame and other nuts with or without shell. Store in a cool, dry place
| Nutritional info. Average values/100g | |
| Energy value: | 2321kJ/557kcal |
| Fat: | 35.3 g |
| of which saturates: | 14.7 g |
| Carbohydrate: | 50 g |
| of which sugars: | 49.6 g |
| Fibre: | 1.1 g |
| Protein: | 9.7 g |
| Salt: | 0.2 g |







