Buying organic chocolates at Turrones La Colmena means caring for the environment. Produced under numerous inspections, each of our artisan organic chocolates is certified by the Organic Farming Committee of the Valencian Community (CAECV). Furthermore, by coming from organic farming, you ensure that it contains no pesticides, no dyes, or anything of the sort. Everything is 100% natural.
With the guarantee of our brand ”La Colmena”, this turrón is possibly the best pure organic chocolate on the market.
Ingredients: 70% dark chocolate coating: (65%): (Cocoa mass*, cane sugar*, cocoa butter*, emulsifier: soy lecithin, vanilla extract*. Minimum cocoa: 70%) and roasted almond º (35%). May contain traces of peanut, egg, milk, sesame and other nuts with or without shells.
º : EU Agriculture
* : NON EU Agriculture
| Nutritional info. Average values/100g | |
| Energy value: | 2441kJ/589kcal |
| Fat: | 45.9 g |
| of which saturates: | 18 g |
| Carbohydrates: | 25 g |
| of which sugars: | 19 g |
| Dietary fiber: | 10.9 g |
| Proteins: | 13.7 g |
| Salt: | 0.1 g |








Reviews
There are no reviews yet.