Organic nougats with CAECV certification and Protected Geographical Indication. One of the few to hold both certifications.
Vacuum-packed in a 200g bar.
At Turrones la Colmena, caring for the environment and our health is very important. That is why we created this range of organic nougats and sweets. All organic nougats are produced in Jijona following century-old recipes.
For safety and quality, we always manufacture our organic products on a separate production line to certify that all products are 100% organic. We undergo several inspections per year.
Ingredients: Roasted almonds* (70%), honey* (17%), cane sugar*, and egg white*. Produced in a factory that handles: other tree nuts and sesame. Store in a cool, dry place.
*: organically grown
| Nutritional info. Average values per 100g | |
| Energy: | 2346kJ/565kcal |
| Fat: | 41g |
| of which saturates: | 3.7g |
| Carbohydrate: | 31g |
| of which sugars: | 31g |
| Fibre: | 8g |
| Protein: | 15g |
| Salt: | 0.00g |










Reviews
There are no reviews yet.