Marzipan nougat with pieces of glazed fruit inside, unbeatable.
Ingredients: Marzipan: Almond (47%), sugar, water, lemon zest and preservative E-200. Candied fruit filling in variable proportion (32%): fruit (pumpkin, cherry and orange), sugar, glucose-fructose syrup, preservative E-202, acidity regulator E-330 and colourings (E-100, E-120, E-127 (in cherry) and E-142). May contain traces of other tree nuts, egg, milk and sulphites.
| Nutritional info. Average values/100g | |
| Energy value: | 1777 kJ / 423 kcal |
| Fat: | 17 g |
| of which saturates: | 1.3 g |
| Carbohydrate: | 57 g |
| of which sugars: | 55 g |
| Fibre: | 3.7 g |
| Protein: | 8.5 g |
| Salt: | 0.02 g |






Reviews
There are no reviews yet.