The Marc de Cava is a beverage obtained from the distillation of the “lees” of cava. It is considered a gourmet pomace brandy, but with the distinction that it does not originate from grapes, but from cava. It is traditionally produced in the Penedès region (Catalonia).
Ingredients: Dark chocolate coating (sugar, cocoa mass, cocoa butter, emulsifier: soy lecithin and natural vanilla flavouring. Cocoa 52% minimum), milk, sugar, pasteurised cream butter 82% M.F. (contains milk), glucose and fructose syrup, stabiliser: sorbitol (E420i), Marc de Cava liqueur: 0.5% and white chocolate coating (sugar, cocoa butter, whole milk powder, emulsifier: soy lecithin, flavouring. Cocoa 25% minimum. May contain traces of egg, sesame, peanut, almond and other tree nuts with or without shell.
| Nutritional Info. Average values/100g | |
| Energy: | 2209 kJ / 505 kcal |
| Fat: | 33 g |
| of which saturates: | 19 g |
| Carbohydrates: | 46 g |
| of which sugars: | 42 g |
| Dietary fibre: | 13 g |
| Protein: | 5 g |
| Salt: | 0.1 g |








Reviews
There are no reviews yet.