This organic hard nougat you can buy is made only with the original 1854 recipe with the sole difference that all its raw materials come from certified organic farming.
Ingredients: Toasted almonds* (65%), honey* (20%), cane sugar*, egg white* and wafers* (potato starch*, emulsifier: sunflower lecithin). Made in a factory that uses: other tree nuts and sesame.
*: from organic farming
| Nutritional info. Average values/100g | |
| Energy value: | 2296kJ/552kcal |
| Fat: | 38 g |
| of which saturates: | 3.4 g |
| Carbohydrates: | 36 g |
| of which sugars: | 36 g |
| Dietary fibre: | 7.4 g |
| Protein: | 13 g |
| Salt: | 0.00 g |












Reviews
There are no reviews yet.