The marzipan nougat block by weight is shipped in a perfectly vacuum-sealed box.
Ingredients: Sugar, almond (48%), water, lemon zest, cinnamon, and preservative E-200. May contain traces of other nuts and/or egg.
| Nutritional Info. Average Values/100g | |
| Energy: | 2024kJ / 485 kcal |
| Fat: | 27 g |
| of which saturates: | 2 g |
| Carbohydrates: | 49 g |
| of which sugars: | 49 g |
| Dietary fibre: | 5 g |
| Protein: | 10 g |
| Salt: | 0.01 g |
Gluten-free product / Gluten free.







