The bulk guirlache nougat block is shipped together inside a cardboard box.
Ingredients: Whole toasted almonds with skin (65%), honey (20%), sugar, and wafers (potato starch, sunflower oil). May contain traces of other nuts, egg, and/or sesame.
| Nutritional Info. Average values/100g | |
| Energy value: | 2296 kJ / 552 kcal |
| Fat: | 38 g |
| of which saturates: | 3 g |
| Carbohydrates: | 36 g |
| of which sugars: | 36 g |
| Dietary fiber: | 7 g |
| Proteins: | 13 g |
| Salt: | 0.01 g |
Gluten-free product / Gluten free.






