Our natural egg yolk nougat block sold by weight is the same nougat that we sell in untoasted egg yolk nougat bars, but it comes as a block.
Ingredients: Sugar, almond (35%), egg yolk (11%), water, powdered milk (2%), vanilla essence, and preservative E-200. May contain traces of other nuts.
| Nutritional Info. Average Values/100g | |
| Energy: | 1938kJ / 464 kcal |
| Fat: | 24 g |
| of which saturates: | 3 g |
| Carbohydrates: | 50 g |
| of which sugars: | 50 g |
| Fibre: | 4 g |
| Protein: | 10 g |
| Salt: | 0.05 g |
Gluten-free product / Gluten free.








