This untoasted and unburnt egg yolk nougat is a timeless artisan nougat.
This egg yolk nougat is handcrafted in our Jijona factory using a centuries-old recipe that includes almond, candied egg yolk, and sugar in varying proportions. It is one of our oldest nougats and appears in our first nougat catalogs.
This Egg Yolk Nougat is a traditional Catalan nougat. Its origin, according to legend, is that a salesman in Jijona mistakenly bought more than double the necessary eggs for making the typical Jijona and Alicante nougats (which use egg whites). To avoid wasting them, he invented a type of marzipan with egg, which evolved into this nougat. Later, sugar was added, and it began to be toasted or burnt, giving rise to crema catalana nougat or toasted egg yolk nougat.
The Untoasted Egg Yolk Nougat contains egg and milk, so it contains lactose and egg.
Ingredients: Sugar, almond (35%), egg yolk (11%), water, milk powder (2%), vanilla essence, and preservative E-200. May contain traces of other tree nuts, sesame, milk, soy, and peanuts. Store in a cool, dry place. Gluten-free product.
| Nutritional Info. Average Values/100g | |
| Energy: | 1938 kJ / 464 kcal |
| Fats: | 24 g |
| of which saturates: | 3 g |
| Carbohydrates: | 50 g |
| of which sugars: | 50 g |
| Dietary fibre: | 4 g |
| Proteins: | 10 g |
| Salt: | 0.05 g |










Reviews
There are no reviews yet.