The natural egg yolk and walnut nougat block by weight.
Ingredients: Sugar, almond (36%), egg yolk (11%), walnuts (7%), milk powder, water, vanilla flavoring, and preservative E-200. May contain traces of other nuts.
| Nutritional info. Average values/100g | |
| Energy value: | 1884 kJ / 450 kcal |
| Fat: | 23 g |
| of which saturates: | 4 g |
| Carbohydrates: | 50 g |
| of which sugars: | 50 g |
| Dietary fiber: | 3 g |
| Protein: | 10 g |
| Salt: | 0.07 g |
Gluten-free product.








