The hard nougat rounds you can see in our online store are made with toasted almonds. We also have hazelnut rounds, but these are the traditional ones from Xixona.
These hard nougat rounds are presented in a cardboard box, making them ideal for gifting and taking away. Once opened, they keep perfectly for weeks.
Ingredients of the Hard Nougat Rounds
The ingredients of these hard nougat rounds are the classic ones for traditional nougats: TOASTED ALMONDS (65%), honey (20%), sugar, and EGG albumin. Wafer on surface (potato starch, sunflower oil). May contain traces of other tree nuts and/or sesame.
| Nutritional Info. Average Values/100g | |
| Energy: | 2299kJ/552kcal |
| Fat: | 35 g |
| of which saturates: | 2.6 g |
| Carbohydrates: | 38 g |
| of which sugars: | 37 g |
| Dietary fibre: | 6.6 g |
| Protein: | 18 g |
| Salt: | 0.04 g |










Anónimo (verified owner) –