Whisky Truffled Chocolate Nougat in a 200g bar.
Supreme Quality
Ingredients: Dark chocolate coating (sugar, cocoa mass, cocoa butter, emulsifier: soy lecithin and natural vanilla flavouring. Cocoa 52% minimum), milk, sugar, pasteurised cream butter 82% milk fat (contains milk), glucose and fructose syrup, stabiliser: sorbitol (E420i), whisky liqueur: 0.5% and walnuts. May contain traces of egg, sesame, peanut, almond and other nuts with or without shell.
| Nutritional info. Average values/100g | |
| Energy: | 2209 kJ / 505 kcal |
| Fat: | 33 g |
| of which saturates: | 19 g |
| Carbohydrates: | 46 g |
| of which sugars: | 42 g |
| Dietary fibre: | 13 g |
| Protein: | 5 g |
| Salt: | 0.1 g |








Reviews
There are no reviews yet.