Buy Hard Almond Nougat (Alicante) in a 300g bar format. The lifelong traditional format
Manufactured in a traditional way with our unique Hard Almond Nougat (Alicante) recipe.
Making Hard Almond Nougat (Alicante) is not easy. First, the caramel is prepared by mixing honey and sugar. Subsequently, egg white is added to the mixture as a whitener and emulsifier. Once the ‘punto de gargirol’ is reached—the point where the caramel breaks easily—the toasted and peeled almonds are added. Afterwards, it is left to cool and placed into large molds where blocks are formed, which are then divided into the traditional bars or Hard Almond Nougat (Alicante) tablets that you can buy here.
The nougat with Alicante Designation of Origin guarantees its quality and traditional flavor. To obtain this certificate, the nougat must contain at least 10% honey and at least 60% almond for Hard Almond Nougat (Alicante). In our case, our classic 1854 recipe, which we still use today, contains 65% Marcona almonds and 20% pure honey. The honey must come from the Valencian Community and must be of high quality.
Below is a video where you can see how we make them
Ingredients: Toasted almond (65%), honey (20%), sugar and egg albumen. Wafer on the surface (potato starch, sunflower oil). May contain traces of other nuts, sesame, milk, soy and peanuts. Store in a cool, dry place. Gluten-free product / Gluten free.
| Nutritional info. Average values/100g | |
| Energy: | 2299 kJ/552 kcal |
| Fat: | 35 g |
| of which saturates: | 2.6 g |
| Carbohydrate: | 38 g |
| of which sugars: | 37 g |
| Fibre: | 6.6 g |
| Protein: | 18 g |
| Salt: | 0.04 g |














Reviews
There are no reviews yet.