The by-weight block of pure chocolate nougat with almonds that you can buy is the same nougat we sell in pure chocolate nougat bars, but in a professional size.
To store this 3.6 kg chocolate block properly, we simply recommend not exposing it to sudden changes in cold/heat.
Ingredients: toasted almond (40%), sugar, cocoa mass, cocoa butter, emulsifier (soy lecithin), flavouring. Cocoa: 70% minimum. May contain traces of other nuts, milk and/or peanut.
| Nutritional information Average values/100 g | |
| Energy: | 2440 kJ / 588 kcal |
| Fat: | 44 g |
| of which saturates: | 15 g |
| Carbohydrate: | 31 g |
| of which sugars: | 28 g |
| Fibre: | 8 g |
| Protein: | 13 g |
| Salt: | 0.01 g |
Gluten-free product / Gluten free.







