The coconut nougat block by weight is shipped in a box, perfectly vacuum-sealed.
Ingredients: Coconut (46%), sugar, glucose syrup, water and preservative E-200. May contain traces of tree nuts, milk and/or egg.
| Nutritional info. Average values/100g | |
| Energy value: | 2085kJ / 500 kcal |
| Fat: | 29 g |
| of which saturates: | 25 g |
| Carbohydrate: | 53 g |
| of which sugars: | 51 g |
| Fibre: | 6.4 g |
| Protein: | 3.5 g |
| Salt: | 0.04 g |
Gluten-free product / Gluten free.






