The hazelnut nougat block sold by weight is shipped all together inside a cardboard box.
Ingredients: toasted hazelnut (65%), honey, sugar, wafers (potato starch, sunflower oil) and egg albumen. May contain traces of other nuts and/or sesame.
| Nutritional info. Average values/100 g | |
| Energy: | 2439 kJ / 587 kcal |
| Fat: | 42 g |
| of which saturates: | 4 g |
| Carbohydrate: | 38 g |
| of which sugars: | 37 g |
| Fibre: | 6 g |
| Protein: | 11 g |
| Salt: | 0.02 g |
Gluten-free product / Gluten free.








