The cream and walnut turrón block contains the following ingredients: Sugar, almonds (38%), walnuts (11%), water, milk powder (4%), preservative (E-200) and cream flavouring.
| Nutritional info. Average values/100 g | |
| Energy: | 2089 kJ / 500 kcal |
| Fat: | 28 g |
| of which saturates: | 2.8 g |
| Carbohydrate: | 46 g |
| of which sugars: | 45 g |
| Fibre: | 4.4 g |
| Protein: | 13 g |
| Salt: | 0.06 g |
Gluten-free product / Gluten free.







