The toasted egg yolk nougat block sold by weight that you can buy is the same nougat we sell in toasted egg yolk nougat bars but in block form.
Ingredients: Sugar, ALMOND (35%), candied EGG yolk (11%), water, powdered MILK (2%), vanilla essence and preservative E-200. May contain traces of other tree nuts.
| Nutritional info. Average values/100g | |
| Energy value: | 1927kJ / 460 kcal |
| Fat: | 22 g |
| of which saturates: | 2.6 g |
| Carbohydrate: | 52 g |
| of which sugars: | 51 g |
| Fibre: | 3.5 g |
| Protein: | 11 g |
| Salt: | 0.07 g |
Gluten free product / Producto sin gluten.








