In our efforts to create healthy sweets, our nougat guirlache can boast of having more honey and more almonds than sugar . Something that other brands do not do.
Our caramel is made with a higher proportion of pure bee honey and not sugar, as it is usually done. The result, besides not being an excessively sweet nougat, is that its texture is crunchy but not hard.
You can also buy it in bulk through our contact form.
Ingredients: Toasted almonds (65%), honey (20%), sugar and wafers (potato starch, sunflower oil). May contain traces of other nuts, egg and/or sesame.
| Info. nutritional Average values/100g | |
| Energy value: | 2296 kJ / 552 kcal |
| Fat: | 38 g |
| of which saturated: | 3 g |
| Carbohydrates: | 36 g |
| of which sugars: | 36 g |
| Dietary fiber: | 7 g |
| Protein: | 13 g |
| Salt: | 0,01 g |








Enrique Romá Pinillos (verified owner) –
Elena (verified owner) –
Rodrigo (verified owner) –
Muy rico
Robert Demolis (verified owner) –
daniel (verified owner) –
Muy bueno, aunque difícil de partir….
Jesús Baelo Quiroga (verified owner) –