Unlike Jijona and Alicante varieties, artisan turrones do not require cooking. Our “turrones de obrador” are characterized for being made of the best quality ground almonds mixed with other ingredients.
In this case, the walnuts we use in our walnut nougat are Mediterranean and of excellent quality. You will notice their original flavour in less than a second.
This walnut nougat is also available in bulk. Please contact us via the contact page for more information.
Ingredients: Sugar, almond (38%), walnuts (11%), water, milk powder (4%), cream flavouring and preservative E-200. May contain traces of other nuts, sesame, milk, soya and peanuts. Store in a cool, dry place. Gluten-free product / Gluten free.
| Nutritional info. Average values/100g | |
| Energy: | 2089 kJ/500 kcal |
| Fat: | 28 g |
| of which saturates: | 2.8 g |
| Carbohydrate: | 46 g |
| of which sugars: | 45 g |
| Fibre: | 4.4 g |
| Proteins: | 13 g |
| Salt: | 0.06 g |













Reviews
There are no reviews yet.