Organic Nougats in 200g bars. The best format for sharing.
At our company, you can purchase organic nougat with double certification, which not everyone offers to save money.
Since its foundation, our company’s philosophy has been clear on this matter: We care deeply about protecting the environment, or as it is now called, being eco-friendly. That is why we launched this entire range of organic nougats a few years ago. Of course, without changing a single gram of any ingredient in our centuries-old recipes.
The production of this nougat is limited as we manufacture it on a smaller line to ensure ingredients are never mixed and to certify that all nougats are 100% organic.
Ingredients: Toasted almond* (65%), honey* (20%), cane sugar*, egg albumen* and wafers* (potato starch*, emulsifier: sunflower lecithin). Produced in a factory that uses: other tree nuts and sesame. Store in a cool, dry place.
* : from organic farming
| Nutritional info. Average values/100g | |
| Energy: | 2296kJ/552kcal |
| Fats: | 38 g |
| of which saturates: | 3.4 g |
| Carbohydrates: | 36 g |
| of which sugars: | 36 g |
| Fibre: | 7.4 g |
| Proteins: | 13 g |
| Salt: | 0.00 g |















Reviews
There are no reviews yet.