This organic soft nougat you can buy is made following our original 1854 recipe, with the only difference that all its raw materials come from organic farming.
Ingredients: Almond* toasted (70%), honey* (17%), cane sugar* and egg* albumen. Made in a factory that uses: other nuts and sesame.
* : from organic farming
| Nutritional info. Average values/100 g | |
| Energy: | 2346 kJ/565 kcal |
| Fat: | 41 g |
| of which saturates: | 3.7 g |
| Carbohydrate: | 31 g |
| of which sugars: | 31 g |
| Fibre: | 8 g |
| Protein: | 15 g |
| Salt: | 0.00 g |












Reviews
There are no reviews yet.