Buy Certified Soft Almond Nougat (Jijona) Rounds in 200g or 400g sizes. Handcrafted using the original soft nougat recipe unique to 1854, owned by Turrones La Colmena.
As a nougat with Jijona protected designation of origin, an independent body guarantees its quality and traditional flavour. To obtain this certification, the nougat must meet strict requirements. Our classic 1854 recipe exceeds these standards by far.
Below is a video showing how we traditionally make our Jijona nougat
Ingredients: Roasted almond (70%), honey (17%), sugar and egg white. May contain traces of other tree nuts and sesame.
| Nutritional info. Average values/100g | |
| Energy value: | 2349kJ/565kcal |
| Fat: | 38 g |
| of which saturates: | 2.9 g |
| Carbohydrates: | 33 g |
| of which sugars: | 32 g |
| Fibre: | 7.2 g |
| Proteins: | 19 g |
| Salt: | 0.04 g |









Reviews
There are no reviews yet.