Stone-Ground Nougat in a 300g format in a decorated cardboard box. Made with ground toasted almonds, sugar, lemon zest, and cinnamon, it is gluten-free and lactose-free. It is a soft nougat with a creamy texture and sweet flavor that is very popular in the province of Alicante.
Supreme Quality
Ingredients: Toasted almonds (49%), sugar, lemon zest, and cinnamon. May contain traces of other nuts, egg, and/or sesame.
| Nutritional Info. Average values/100g | |
| Energy value: | 2188 kJ / 524 kcal |
| Fat: | 30 g |
| of which saturates: | 3 g |
| Carbohydrate: | 50 g |
| of which sugars: | 50 g |
| Fibre: | 6 g |
| Protein: | 11 g |
| Salt: | 0.01 g |






Reviews
There are no reviews yet.