Crunchy chocolate nougat with puffed rice.
Manufactured with high quality ingredients, our customers prefer it over other brands because it is much lighter to eat than the others.
Ingredients: Sugar, cocoa butter, milk powder, cocoa mass, puffed rice (10%), hazelnut paste, emulsifier(soy lecithin) and flavor (vanillin). Cocoa: 32% minimum. May contain traces of other nuts.
| Info. nutritional Average values/100g | |
| Energy value: | 2195 kJ / 525 kcal |
| Fats: | 30 g |
| of which saturated: | 18 g |
| Carbohydrates: | 57 g |
| of which sugars: | 47 g |
| Dietary fiber: | 3 g |
| Protein: | 6 g |
| Salt: | 0,01 g |








Jose Camero (verified owner) –
FÉLIX ÁLAMO RUIZ (verified owner) –
IDEAL PARA NIÑOS CON EL SABOR QUE TIENE EL ARROZ TOSTADO
José Antonio (verified owner) –
Jose Camero (verified owner) –
FÉLIX ÁLAMO RUIZ (verified owner) –
Los niños se vuelven licos con él. Es chocolate con arroz, muy crujiente
FÉLIX ÁLAMO RUIZ (verified owner) –
Esta muy bueno, es el preferido para los niños por lo crujiente que está.