Crispy chocolate nougat with puffed rice.
Made with high-quality ingredients, our customers prefer it over other brands as it is much lighter to eat.
Ingredients: Sugar, cocoa butter, milk powder, cocoa mass, puffed rice (10%), hazelnut paste, emulsifier (soy lecithin), and flavoring (vanillin). Cocoa: 32% minimum. May contain traces of other nuts.
| Nutritional info. Average values/100g | |
| Energy value: | 2195 kJ / 525 kcal |
| Fat: | 30 g |
| of which saturates: | 18 g |
| Carbohydrates: | 57 g |
| of which sugars: | 47 g |
| Dietary fiber: | 3 g |
| Protein: | 6 g |
| Salt: | 0.01 g |








Reviews
There are no reviews yet.