This company is deeply committed to caring for nature; in fact, Jijona boasts abundant natural beauty! That is why at La Colmena Nougats, we have created an entire organic nougat and organic chocolate store. Handcrafted, this organic guirlache nougat is made using traditional methods and recipes but with organically sourced ingredients. This is why this nougat is certified by CAECV. Few Guirlache nougats hold this certification.
It is presented in a 200-gram bar format and vacuum-packed.
Ingredients: Toasted almonds* (62%), honey*, cane sugar*, and sesame seeds* (7%). Wafer* on surface (potato starch*, emulsifier: sunflower lecithin*). May contain traces of other nuts and egg.
º : EU Agriculture
* : NON-EU Agriculture
| Nutritional Info. Average Values/100g | |
| Energy: | 2567kJ/545kcal |
| Fats: | 36g |
| of which saturates: | 2.9g |
| Carbohydrates: | 34g |
| of which sugars: | 32g |
| Dietary fiber: | 9.1g |
| Proteins: | 18g |
| Salt: | 0.01g |










Reviews
There are no reviews yet.