Soft Almond nougat (Jijona) in a wooden box. Perfect for presenting on your table. 300 grams of the finest artisan nougat.
This nougat is artisanally crafted with the original soft nougat recipe, unique since 1854, owned by Turrones La Colmena.
As a turrón with Jijona designation of origin, an independent body guarantees its quality and traditional flavour. To obtain this certificate, the nougat must meet strict requirements. Our 1854 classic recipe far exceeds these percentages.
If you wish to learn more, we provide a video where you can see how we traditionally make our Jijona nougat
Ingredients: Roasted almond (70%), honey (17%), sugar and egg white. May contain traces of other tree nuts and sesame.
| Nutritional info. Average values/100g | |
| Energy value: | 2349kJ/565kcal |
| Fat: | 38 g |
| of which saturates: | 2.9 g |
| Carbohydrates: | 33 g |
| of which sugars: | 32 g |
| Fibre: | 7.2 g |
| Proteins: | 19 g |
| Salt: | 0.04 g |









Reviews
There are no reviews yet.