Made with a special formula and process to be mixed with other ingredients, this liquid nougat is for cooking. It is ideal as a base for marinades, sauces, nougat tapas, ice creams… It fits and combines perfectly with all kinds of foods.
The soft liquid nougat comes in 1 kg, 5 kg and 10 kg tubs and in two different textures. You can buy liquid nougat in tubs with no worries, as it keeps perfectly well out of the fridge in a cool, dry place.
How is liquid-texture nougat made?
Some recipes add sunflower oil or dairy to create creaminess. In our case, we use stone mills that texture the mix until it becomes a fine paste.
Our soft liquid nougat in tubs is made to the highest quality standards and used by top chefs and professional cooks because it blends with other products in your kitchen such as creams, sauces or milk.
Buy Liquid Nougat for professionals
If you are a HORECA professional or are interested in buying this nougat, we recommend visiting our professional page and contacting us, explaining your case.
Ingredients of liquid nougat.
Ingredients: toasted ALMOND (49%), sugar, lemon zest and cinnamon. May contain traces of other nuts, egg and/or sesame.
| Nutritional info. Average values/100 g | |
| Energy: | 2188 kJ / 524 kcal |
| Fat: | 30 g |
| of which saturates: | 3 g |
| Carbohydrate: | 50 g |
| of which sugars: | 50 g |
| Fibre: | 6 g |
| Protein: | 11 g |
| Salt: | 0.01 g |
Gluten-free product / Gluten free.










Reviews
There are no reviews yet.