The milk chocolate nougat slab with toasted almonds that you can purchase by weight is the same nougat that we sell in milk chocolate nougat bars, but in a larger format.
To properly preserve this 3.6 kg milk chocolate slab, it should not be exposed to excessive heat.
Ingredients: Toasted almond (40%), sugar, cocoa butter, milk powder (11%), cocoa mass, emulsifier (soy lecithin) and flavouring. Minimum 33% cocoa. May contain traces of other tree nuts and/or peanuts.
| Nutritional Info. Average Values/100g | |
| Energy: | 2440 kJ / 587 kcal |
| Fat: | 42 g |
| of which saturates: | 14 g |
| Carbohydrates: | 36 g |
| of which sugars: | 35 g |
| Dietary fibre: | 5 g |
| Protein: | 13 g |
| Salt: | 0.1 g |
Gluten-free product / Gluten free.







