Hard Almond Nougat (Alicante) in a slice format (or half bar) weighing 150 g. This is a reduced size, perfect for sharing. Some prefer it this way to consume it gradually. It is crafted by hand following our hard nougat recipe. To make Hard Almond Nougat (Alicante), we use the finest raw ingredients. First, the caramel is prepared by mixing honey and sugar. Egg white is then added to the mixture as a whitener and emulsifier. Once the ‘gargirol’ point is reached, the stage where the caramel breaks easily, the toasted and peeled almonds are added. It is then left to cool and placed into large molds where blocks are formed, which are then divided into traditional bars or Hard Almond Nougat (Alicante) tablets. This nougat holds the Alicante Designation of Origin, guaranteeing its quality and traditional flavor. To obtain this certification, the nougat must contain at least 10% honey and at least 60% almonds for Hard Almond Nougat (Alicante). In our case, our classic recipe from 1854, which we currently use, contains 65% Marcona almonds and 20% pure honey. The honey must come from the Valencian Community and be of high quality. Below, we provide a video where you can observe how we make this Hard Almond Nougat (Alicante). Ingredients: Almonds, toasted (65%), honey (20%), sugar, and egg albumin. Wafer on surface (potato starch, sunflower oil). May contain traces of other nuts and/or sesame.
| Nutritional Info. Average Values/100g | |
| Energy: | 2299kJ/552kcal |
| Fats: | 35 g |
| of which saturates: | 2.6 g |
| Carbohydrates: | 38 g |
| of which sugars: | 37 g |
| Dietary fiber: | 6.6 g |
| Proteins: | 18 g |
| Salt: | 0.04 g |











Reviews
There are no reviews yet.