We love our truffle chocolate turrón for:
- Its original chocolate aroma and flavor.
- Its creamy texture in the mouth.
- Its artisan preparation in our workshop.
All the truffle chocolate you are going to buy is possibly the favorite product of anyone who loves chocolate, as its creamy texture wins over any palate. Once in the mouth, the chocolate slowly melts, and with a pure chocolate exterior and a praline cream interior, they blend in your mouth, making both flavors irresistible.
We also offer truffle chocolate in different flavors, such as our whisky truffle chocolate or our orange truffle chocolate.
Ingredients: Chocolate coating (sugar, cocoa mass, cocoa butter, emulsifier: soy lecithin and natural vanilla flavor. Cocoa 52% minimum), milk, sugar, 82% M.F. pasteurized cream butter, glucose and fructose syrup, stabilizer: sorbitol (E420i). May contain traces of egg, peanuts, and other tree nuts with or without shells.
| Nutritional Info. Average Values/100g | |
| Energy: | 2221 kJ / 534 kcal |
| Fat: | 36 g |
| of which saturates: | 19 g |
| Carbohydrates: | 44 g |
| of which sugars: | 41 g |
| Dietary fiber: | 7 g |
| Protein: | 10 g |
| Salt: | 0.08 g |














Reviews
There are no reviews yet.