Our nougat from Aragon is the same as our Guirlache nougat in a 200g bar with a decorated cardboard box. This is one of the classic nougats made solely with almonds and caramel (made with honey). It is also typical of the Aragon region, although it has always been made in Jijona. Supreme Quality
Ingredients: Roasted almonds (65%), honey (20%), sugar and wafers (potato starch, sunflower oil). May contain traces of other tree nuts, egg and/or sesame.
| Nutritional info. Average values/100g | |
| Energy value: | 2296 kJ / 552 kcal |
| Fat: | 38 g |
| of which saturates: | 3 g |
| Carbohydrate: | 36 g |
| of which sugars: | 36 g |
| Fibre: | 7 g |
| Protein: | 13 g |
| Salt: | 0.01 g |








Reviews
There are no reviews yet.