Pure Chocolate Nougat with Macadamia nuts, with a minimum of 70% cocoa.
Ingredients: Dark chocolate coating (cocoa mass, sugar, cocoa butter, fat-reduced cocoa powder, emulsifier: lecithin from soy (E322) and natural vanilla flavoring. Minimum cocoa 70%), toasted almond, honey, sugar, egg white, emulsifier (E471) and 25% caramelized macadamia nuts. May contain traces of peanuts, milk, sesame, and other nuts with or without shells.
| Nutritional info. Average values/100g | |
| Energy value: | 2441 kJ / 584 kcal |
| Fat: | 46 g |
| of which saturates: | 15 g |
| Carbohydrates: | 33 g |
| of which sugars: | 28 g |
| Dietary fiber: | 3 g |
| Proteins: | 12 g |
| Salt: | 0.03 g |








Reviews
There are no reviews yet.